12.5.18

PERFEKTNÍ FOTOGRAFIE - recenze

PERFEKTNÍ FOTOGRAFIE - recenze
Příručka pro samouky, díky níž proniknete do tajů (nejen) svatební fotografie.
Originál: PICTURE PERFECT PRACTICE: A SELF-TRAINING QUIDE TO MASTERINQ THE CHALLENGES OF TAKING WORLD-CLASS PHOTOGRAPHS
Autorem knihy je Roberto Valenzuela
Vydání první v roce 2018 - Zoner Press, ZONER software, a. s.

Dovolím si začít tuto recenzi několika citáty autora:
"Fotografie mě tak zajímá, protože mi připadá, že její kreativní potenciál je nekonečný."
"Stránky recenzované knihy obsahuji systematický program, který jsem vytvořil, díky své fotografické zvědavosti. Velice respektuji uměleckou fotografii, protože  umožňuje vytvářet vizuální kouzla." 
"Tím hlavním, na co se v této knize soustředím, jste vy!
Primárním cílem této knihy je změnit váš přístup k osvojování si umění fotografie."

Když jsem si na webu Zonerpress prolistoval ukázku knihy PERFEKTNÍ FOTOGRAFIE, něco mne k ní přitahovalo. Asi bych v ten okamžik sám nemohl přesně říci, proč to mu tak je, ale rozhodl jsem se nabídnout Zonerpressu recenzi. Po přečtení prvních stránek knihy jsem konstatoval, že mé tušení mne nezklamalo. Měl jsem v ruce unikátní dílo světově proslulého fotografa, jehož přístup k umělecké fotografii se podstatně liší od toho, co jsem dosud četl. Pokusím se v této recenzi unikátní přístup Roberto Valenzuela přiblížit.
Dobrou pomocí mi v tom bude, kromě obsahu knihy, též předmluva, úvod a závěr knihy.    
Roberto Valenzuela - s dovolením dále jen RV - je fotograf svateb a výtvarného umění, který žije v Beverlv Hills v Kalifornii. Je mnohonásobně mezinárodně oceněný fotograf a trojnásobný vítěz mezinárodních soutěží. Napsal tuto knihu uprostřed nejrušnější svatební sezóny v jeho životě. kdy navíc pořádal  workshopy a semináře po celém svété.
Kniha PERFEKTNÍ FOTOGRAFIE má velmi bohatě členěný obsah, jehož části na sebe logicky výborně navazují a dohromady vytvářejí ucelený unikátní systém fotografického myšlení.

Kniha je členěna do 4 částí.
Z bohatě členěného obsahu mne zaujala zejména tato dílčí témata:
- Tabulky Lokace. Pozice a Provedení
- Geometrie pro vyváženost
- Pět klíčových otázek pro výbér vyvažujícího budu.
- Udržte kontrastní barvy na minimu
- Limit tří barev
- Světlá strana stínů
- Životně důležitě prvky siluet
- Jak začlenit vzory do fotografie
- Technické a osvětlovací tipy
- Jak si nastavit priority
- Myslete jako fotograf
- Jak využít kontrastní povrchy
- Hravé, akční, v pohybu
- Osvětlení pomoci nasměrování
- Krása pomoci správného úhlu
- Perspektiva prostřednictvím objektivu
- Promylšneý trening
- Praktický trénink krok zákrokem
- Závěrečné praktické ukázky

PERFEKTNÍ FOTOGRAFIE není žádná obyčejná kniha o focení „Jak na...“. Tato kniha je o tom, jak se naučit trénovat oči, srdce a mysl. Podle RV, být výtečným fotografem se ve velké míře překrývá s tím, co znamená být úspěšným umělcem. Zdůrazňuje především akceptováni a pochopení, že bez neustálého tréninku a práce na rozvíjeni našich dovedností nemůžeme nikdy vytvořit jedinečný snímek.

RV napsal svoji knihu za velice specifickým účelem. Má to být příručka pro samouky, díky již se naučíte, jak se už nenechat zastrašit světlem. a pochopíte jak jeho krasu ve fotografii využit bez ohledu na denní dobu; naučíte se rozebrat jakékoli místo, abyste našli jeho skrytý potenciál; a nakonec se naučíte, jak se popasovat s jakoukoli pózou a dosáhnout toho. že v ní kdokoli bude vypadat přirozeně a bezchybně. 

Tato kniha má čtenáři poskytnout nástroje k tomu. aby si jakoukoli scénu mohl prohlédnout a rozpitvat její potenciál pro focení. Poslouží čtenáři jako příručka plná cvičení, v niž se naučíte, jak proměnit obyčejné předměty na ohromující prvky fotografie. RV vyjadřuje přesvědčení, že se prostřednictvím promyšleného tréninku naučíte být vynalézaví, co se týče vašeho okolí a světelných podmínek. 
Kniha PERFEKTNÍ FOTOGRAFIE připraví čtenáře na to. jak kdekoli rozpoznat fotografický potenciál, lehce na něj reagovat a následné svou představu zhmotnit. Autor je přesvědčen, že když dokončíte cvičení v jeho knize, vaše fotografické vidění a kreativita exponenciálně narostou.

Celou knihou se táhne jedna základní myšlenka: "klíčem k tomu stát se expertem v čemkoli je jediná věc - trénink! A ne jen ták nějaký trénink, ale promyšlený trénink. 
V této souvislosti doporučuje RV konkrétní postup pro efektivní čtení své knihyJako nejlepší přístup, považuje RV přečíst si knihu nejdříve od začátku do konce. Důvod je zřejmý již při pohledu na obsah knihy a jeho strukturu. Principy a metody, popsané v této knize, na sebe postupně navazují a znalosti a dovednosti čtenáře tak budou postupně narůstat. Až knihu dočtete, poslouží jako spolehlivá referenční příručka pro to, co dělat v mnoha problematických situacích.

Je pravděpodobné, že čtenáře překvapí výběr fotografií, zařazených do knihy. I v tomto bodu však autor postupuje cílevědomě. Do této knihy záměrně vybral fotky, které obsahují učební látku. RV neměl zájem o to, aby ukazoval nádherné fotografie a říkal čtenáři, jak je udělat, nebo jaké nastavení fotoaparátu jsem použil. 
Přáním RV je provést čtenáře svým myšlenkovým procesem, projít s ním všechny nezbytné kroky, které vedou k vytvořeni pozoruhodných fotografií, a naučit ho, jak se stát svým vlastním kritikem. RV je přesvědčen, že pak čtenář sám uvidí, kde má prostor pro zlepšení a jak ho dosáhnout. ¨
====================
Odkaz na plné znění recenze:
https://newbooks.akamonitor.cz/2018/05/perfektni-fotografie-recenze-plne-zneni.html
====================

Z obsahu knihy, z její struktury, zvoleného jazyka, logického, psychologicky podloženého přístupu a zejména z nadšení pro fotografii, která z knihy sálá, je zřejmé, že jde o knihu, která nenechá v klidu žádného čtenáře, který má alespoň trochu vztah k fotografování. Kniha je unikátní a je výborná. Doporučuji ji amatérům i profesionálůmSystém myšlení fotografa, prezentovaný autorem knihy, může být základem pokroku ve vzdělání v této oblasti. Odměnou za energii vynaloženou do promyšleného tréningu budou úspěšné fotografie.

doc. Arnošt Katolický, Plzeň 12. 5. 2018.