22.3.18

Surrealistický efekt s využitím vrstev v ZPS X

Dubnové číslo ( 4/18 ) časopisu CHIP potěší příznivce fotografie a fandy programu Zoner Photo Studio X.
Vojtěch Trousil v tomto vydání publikuje pojednání na výše téma, které je u řady lidí stranou pozornosti, vzhledem k dojmu, že působí dojmem, že jde o příliš náročné téma. 
Cituji z úvodu článku: "Surrealistická koláž není nic nového a existuje již delší dobu. Díky Zoner Photo Studiu je však její zpracování velmi snadné a není k tomu třeba temných komor plných chemikálií."
Vojtěch Trousil nás přesvědčí o opaku. Popisuje snadno následovatelný postup na experimentu, v kterém proměníte svůj ukazovák v hořící svíčku.
Sloučení dvou objektů do jednoho lze dosáhnout pomocí masky vrstev. K výsledku se tedy dopracujete výrazně snáz než za dob analogových fotoaparátů."
Nejprve je třeba pořídit snímek ruky a svíčky, ze kterých budete tvořit výsledný obrázek se zajímavým efektem. Následuje podrobný, srozumitelný postup s využitím vrstev v ZPS X.
Pro ilustraci uvádím nadpisy odstavců:
- Zkopírujte sl a vložte svíčku
- Umístění a zarovnání objektů
- Vytvořte novou masku vrstvy
- Upravení masky vrstvy
- Snadné sjednocení kompozice
- Zvýraznění okrajů
Cituji ze závěru článku: "Poslední krok pravděpodobně způsobil menší viditelnost okrajů, po kterých stéká vosk. To se dá lehce napravit. Minimalizujte »Průměr« dle potřeby, přepněte na bílou barvu a okraje pečlivě obtáhněte.
- Závěrečné úpravy
Hotovou fotografii ještě můžete upravit v režimu »Vyvolat«. Podle potřeby můžete změnit hodnotu »Kontrast«, případně »Černý bod*. Použít můžete i funkci »Doostřit«, ale nepřehánějte to. Změny vždy sledujte na výsledné fotografii.
Článek zabírá 2 strany časopisu, přičemž druhá strana obsahuje screenshoty celého procesu.
Vzhledem k tomu, že textová část a DVD příloha uvedeného čísla CHIPu, jsou neméně zajímavé, mohu tuto zprávu zakončit doporučením - investice do dubnového čísla CHIPu se opravdu vyplatí