26.2.18

Recenze knihy "NEOBYČEJNÉ SNÍMKY OBYČEJNÝCH SCÉN"

Recenze knihy "NEOBYČEJNÉ SNÍMKY OBYČEJNÝCH SCÉN"
Podtitulek: VÝJIMEČNÁ FOTOGRAFIE Z KTERÉHOKOLI MÍSTA
Autor knihy: SIMON BOND, překlad Nikol Barochová - Vydavatel: Zonerpress - 2012
Téma knihy mne okamžitě uchvátilo a jsem přesvědčen, že po jejím prostudování na tom budete stejně. Pár slov na vysvětlení: bydlím v 6. patře s výhledem na 3 světové strany. Na procházku chodím většinou do nedalekého lesíka po trase, kterou jsem prošel nespočetkrát. Moje fotografická výbava trochu zastarala. Donedávna mne limitoval šedý zákal. Na první pohled by se dalo říci, že podmínky pro nacházení pestré škály scén nebyly nejjednodušší. Přesto, nebo snad právě proto, pořizuji denně desítky snímků, které se od sebe vždy v něčem liší. Mění se počasí, roční doba, věnuji více pozornosti určitému úhlu pohledu, nastavuji aparát podle nálady, atd. Při procházkách se zastavuji a rozhlížím na všechny strany. Reaguji okamžitě, pokud mne nějaká scéna "trkne". Nemohu se dočkat chvíle, kdy si snímky prohlédnu na počítači. Snažím se, aby snímky nevyžadovaly rozsáhlé úpravy, ale někdy naopak na počítači v grafickém editoru experimentuji a hledám "skryté" scény.   
Knihu jsem nečetl, ale studoval. Nejdříve jsem si ji zběžně prolistoval a neubránil jsem se pokušení věnovat pozornost zejména prezentovaným snímkům a poněkud opomíjení doprovodných textů. Poté jsem si extrahoval celou textovou část do samostatného souboru a musím říci, že jsem byl překvapen, když jsem zjistil, že mám před sebou komplexní knihu fotografie, se srozumitelným obsahem a s logickou strukturou. Poté jsem se znovu vrátil k prohlídce knihy s akcentem na snímky - při vědomí, že ilustrují produkty celého procesu od pořízení, přes úpravy až po prezentaci snímků. 
Možná bych mohl svůj text recenze na tomto místě ukončit, jelikož výše uvedené informace se táhnou celou knihou jako zlatá nit. Kniha je perfektní a kdybych nebyl poněkud lenošný, určitě bych si udělal myšlenkovou  mapu jejího obsahu.
Pokud jste zaregistrovali existenci této knihy Zonerpressu ( nebo někde jinde ) a ona pokud se chcete o knize dozvědět více, ( což  předpokládám ) sledujte další část této mé recenze
Plné znění recenze najdete na adrese:
http://close-up-photo.akamonitor.cz/2018/02/recenze-knihy-neobycejne-snimky.html