7.8.17

StreetView na palubě vědecké stanice ISS.

(aktualizováno 24.07.2017, 00:07)
Služba Street View společnosti Google už dlouhá léta umožňuje pohled do ulic skoro všech zemí světa. Nyní se však mapy dostaly do dalšího rozlišení. Nově můžete brouzdat nejen po zemi, ale i po Mezinárodní vesmírné stanici.
Projekt vznikl ve spolupráci s NASA. 360stupňová prohlídka se uživatelům Googlu zpřístupnila ve čtvrtek. Snímky vesmírné stanice (ISS), jenž se skládá z 15 modulů, zachytil francouzský astronaut Thomas Pesquet, který pracuje pod Evropskou vesmírnou agenturu a kvůli tomuto projektu strávil na ISS šest měsíců. Díky jeho fotografiím tak můžeme vidět, jak si astronauti tam nahoře žijí, kam chodí na záchod a kde spí. Vesmírnou procházku navíc zpestří i krátké texty umístěné přímo na některých objektech. Můžeme se tak dozvědět, jak funguje recyklace vody či vzduchu.
Autor projektu francouzský astronaut Tomas Pesquet je s výsledkem spokojený. „Jsem nadšený, že se podařilo dostat Google street view na palubu ISS. Bude to úžasná zkušenost pro každého, kdo se s námi chce proletět a zažít ten neuvěřitelný pocit být ve vesmíru,“ napsal na svůj blog.
Prohlídku si odstartujete na adrese: http://tinyurl.com/ycybv87p
( pozn. nebojte se, zabalil jsem to sám aka ). Stisknutí CTRL ( pi pohybu myší) umožní přechod do 3D zobrazení.