22.3.17

Jarní aktualizacce pro Zoner X

První zimní upgrade přinesl vylepšení práce s vrstvami a některé nové funkce (například kruhový filtr), přesto šlo z velké části o navrácení funkcí, které fungovaly už ve verzi 18. Nyní již přichází samé novinky a vylepšení. 
V modulu Vyvolat přibyl štětcový filtr, kterým do obrázku doslova kreslíte úpravu expozice, barevnosti nebo ostrosti. Už nemusí jít o geometrické objekty (typicky obloha nebo obličej), na které jde lépe použít přechodový či kruhový filtr, teď lze vybrat jakýkoliv prvek z fotografie. Měnit velikost štětce lze přes Shift, s Altem pak výběr zase odmazáváte.
V Editoru došlo k přidání funkce prop řesnější výběr. V podstatě s ním lze nahradit nebo doplnit méně přesné magnetické laso. Celkem jednoduše tak můžete třeba měnit pozadí, respektive vložit objekty do jiných fotografií a výsledek vypadá konečně k světu.
Velkého zlepšení se dočkala funkce automatické úpravy fotografie. Pro úplné laiky vlastně jediná funkce, jak si vylepšit fotografii na jedno kliknutí. Z pohledu funkčnosti nyní ovlivňuje mnohem více parametrů a výsledek je u většiny fotek docela pěkný. Vyvážení bílé ale nemění.
Další vylepšení zahrnují přidání tracklogů – když váš fotoaparát neumí GPS, můžete ZPS předhodit vaši trasu ve formátu gpx a ten podle času k jednotlivým fotkám přiřadí GPS souřadnice za vás. Tuto funkci najdete v modulu Správce.
ZPS nově umožňuje sdílet fotografie přes Facebook a Messenger. Kvůli omezení API Facebooku nahraje fotografii na Zoneramu do neveřejné části a pošle odkaz. Po určité době se fotografie smaže (nejde o archiv, ale o nasdílení), ovšem tento čas můžete prodloužit či odkazy mazat sami.
Další větší (letní) upgrade by měl nastat zase za čtvrt roku.