1.10.16

Proč využívat vrstvy v ZPS X

Práce s vrstvami se jedná o velmi jednoduchou funkci, která nám pomůže a usnadní práci i při jednoduchých úpravách. 
V magazínu Milujeme fotografii se uvádí 6 důvodů proč používat vrstvy.
1. každou část úpravy si můžete dát do nové vrstvy. Jednou z možností je dát si podkladovou vrstvu, dále vrstvu s retuší, vrstvu vložení dalších objektů (text, přechodový filtr, odlesky) a nakonec třeba vrstvu barevného tónování.
2. Pokud si z upravované fotky vytvoříte několik stejných vrstev duplikováním, na každou můžete přidat jinou úpravu. Pak už jen proklikáváte viditelnost jednotlivých vrstev, a tak nejjednodušeji zjistíte, která úprava je nejlepší, aniž byste vytvářeli zbytečné kopie.
3. Volby jako snížení krytí a změna režimu jsou u spousty efektů nezbytné. Od nové verze ZPS s podporou více vrstev je výhodou to, že tyto úpravy můžete kombinovat a každou umístit do vlastní vrstvy.
4. Mnozí z nás využívají ZPS  i pro tvorbu jednoduché grafiky. Nyní máte formát .zpsm ve kterém jsou uloženy všechny texty a objekty zvlášť. Můžete tedy měnit kdykoliv cokoliv.
5. Zoner Photo Studio umí multiexpozice poskládat automaticky. Pokud využijete vrstvy, můžete dosáhnout přesnějšího výsledku.
6. Každé vrstvě lze přidat masku. To znamená, že pokud na jedné fotce vyberete objekt a vložíte ho do jiné fotky, nemusím se bát, že díky nepřesnosti výběru bude montáž nevěrohodná. Štětcem můžete kdykoliv masku dokreslovat a dolaďovat různé přesahy a nepřesnosti.
Více se dozvíte v magazínu Milujeme fotografii.