2.5.14

Imagenomic Noiseware 5 - recenze

Jistě se vám stalo, že jste museli fotografovat v nepříznivých podmínkách, kdy jste, buď vy, nebo automatika museli nastavit vysoké ISO, nebo jste to při ostření snímku přehnali a snímek není to, co byste si zrovna přáli. Budete mít na výběr dvě varianty. Buď snímek zbavíte šumu, který zákonitě za daných okolností vznikl, nebo snímek zahodíte.Nástrojů pro odstraňování šumu je celá řada, kvalitnějších i méně kvalitních, náročnějších na obsluhu nebo s přijatelným uživatelským rozhraním, levnější či dražší, schopných pracovat automaticky nebo s možností manuální úpravy, standalone nebo plugin, dražších, levnějších i zdarma, specializovaných nebo komplexních, atd. Vybrat si není snadné. V této recenzi, sestávající ze stručného textu a z All-in-One Slideshow-review, vám přiblížím specializovaný program, který mne zaujal nejen kvalitou výstupů, schopností pracovat automaticky s bohatou možností manuálních úprav a přednastavených kombinací parametrů úpravy snímku. Jedná se o Noiseware - produkt firmy Imagenomic - www.imagenomic.com, v mém případě instalovaný jako plugin pro Photoshop Elements 11. Program zatím není lokalizován do češtiny, proto si dovolím kombinovat český a anglický text. Autoři prezentují svůj produkt slovy:   
"Noiseware leads the field for speed, quality and ease-of-use in restoring image fidelity by eliminating digital noise and unwanted artifacts introduced by high ISO photography and less than optimal environmental conditions. Unlike most image processing software techniques that utilize simple methods (such as median filters) to treat digital noise in images, Noiseware features a sophisticated yet fast noise filtering algorithm. Using the adaptive noise profile capability and sharpening function, Noiseware greatly reduces the visible noise while keeping the details in the images."
Plugin pracuje s 8-bitovými i 16-ti bitovými snímky. Vyžaduje OS windows od XP výše. Postačí mu 1GB volné RAM, 100MB volného prostoru na hard disku a rozlišení obrazovky 1280x800. Vysoká kvalita programu se opírá o dvě základní metody: InteliProfile a DeatailGuard. Základem té první je výkonný sofistikovaný expertní systém, disponující schopností inteligentní analýzy s rozlišením vlastností šumu a s detekcí potřebné akce. Druhá metoda se zaměřuje na co nejpřesnější vyvážení agresivní redukce šumu na straně jedné a potřeby zachování co nejvíce detailů snímku. Disponuje citlivým nástrojem pro řízení procesu aplikace filtrů. Zejména začínající, nebo spěchající uživatelé, ocení vlastnost programu, spočívající v automatickém zpracování originálu snímku ihned po jeho zavedení do systému. Pro zkušenější uživatele je k dispozici široké spektrum možností, jak doladit nastavení programu pro dosažení optimálního výsledku. Tato část by vyžadovala velký rozsah recenze, což mne vedlo k tomu, že jsem se rozhodl zpřístupnit detailní informaci o možnostech, nabízených programem, formou
All-in-One Slideshow ( vše v jednom ). Slideshow je zaměřena na přiblížení prostředí programu, přehled funkcí a workflow. All-in-One slideshow sestává jednak ze slajdů, obsahujících informace, uvedené v různých místech webové prezentace programu na www.imagenomic.com, jednak ze slajdů, pořízených v procesu aplikace programu na konkrétním příkladě. Dokumentace programu je kvalitní, včetně veřejně dostupné uživatelské příručky. Každopádně mohu - na základě svých poznatků - konstatovat, že program/plugin Noiseware patří ke špičce mezi nástroji pro boj s jednou z nejnepříjemnějších překážek na cestě ke kvalitnímu snímku, kterým je digitální šum. Program patří cenově ke střední třídě a mohu ho vřele doporučit.
Webová adresa produktu: http://imagenomic.com/nw.aspx
Webová adresa All-in-One Slideshow-review
http://www.akamonitor.cz/product-reviews2/noiseware/. ( Bude aktivní od 5.5.2014 )