1.4.14

ACDSee PRO 7 - recenze

Pokud potřebujete komplexní nástroj, který by vyhověl jak začátečníkovi, tak profesionálovi a pokryl celý workflow, ACDSee Pro 7 je správnou volbou. S tímto softwarem, který je určen především pro správu digitálních fotografií, můžete snadno importovat, prohlížet, organizovat, tisknout, vylepšovat, sdílet a archivovat své digitální fotografie. ACDSee je řadu let také špičkou prohlížečů obrázků pro Windows. Je dostatečně výkonný a flexibilní, aby mohl splnit potřeby, provázející růst sbírky obrázků. Prohlížeč obrázků a fotografií je k dispozici ve dvou provedeních. Primární prohlížeč QuickView je se spustí ihned po dvojkliku na grafický soubor, má však pouze omezené funkce. Za hlavní prohlížeč lze považovat samotně ACDSee, jehož integrovaný prohlížecí modul Viewer nabízí i celou řadu funkcí pro obrazové korekce, efektové funkce a operace pro tisk či odesílání souborů na Internet.
Z uvedeného výčtu aplikačních možností, vyplývá potíž při snaze o přiblížení programu formou textu. Proto jsem se rozhodl zpracovat All-in-One Slideshow-review, sestávající ze stovky slajdů, přibližujících nejen funkce, ale i uživatelské prostředí a workflow. Tuto slideshow najdete na adrese:

http://www.akamonitor.cz/product-reviews2/acdseepro7
Na webu najdete povedenou recenzi aktuální verze programu na stránkách PCWorld.cz, na slunecnice.cz a na dalších webových portálech. S ohledem na uvedené, omezím se v tomto textu pouze vybrané informace. Najdete zde, mimo jiné, tyto funkce a vlastnosti:
- Podporu prakticky všech formátů obrázků ( u verze pro včetně RAW ).
- Rychlé zobrazování obrázků.
- Prohlížení uvnitř zip souborů.
- Photo Enhancer pro jednoduché úpravy obrázků.
- Sdílení obrázků on-line.
- Podpora formátu RAW.
- Vylepšené hromadné úlohy.
- Vytváření PDF a Flashových slide show.
- Vylepšená práce s EXIF.
- Upravené prohlížení adresářů s možností prohlížet obsah více adresářů současně.
- Úprava expozice pomocí křivek.
- Video slide show s hudbou.
- Řada nových editačních nástrojů.
- Přidávání textu k fotografiím.
- Vylepšená tvorba HTML alb.
- Rychlé vyhledávání Quick Search bar.
- Rotace a oříznutí videa.
Grafické rozhraní aplikace se v nové verzi výrazně nezměnilo. Nastavit si můžete tři odstupňované barevné varianty GUI.  Na první pohled nepřinesla 7 verze mnoho změn. Stejně jako v minulosti, i dnes nabízí čtyři základní kroky – Manage, View, Develop a Edit. První je určena především archivaci a odpovídá původnímu názvu Photo Manager. Zde se setkáme s celou řadou funkcí, pomocí kterých můžeme 
obrázky bleskově reorganizovat. Nezapomnělo se na vyhledávání podle všeho možného. Program nabízí vytvoření vlastní databáze, aktuální verze jich  umožňuje vytvořit si několik databází. V druhém kroku ( VIEW ) nabízí program editovací funkce s kterými si většina amatérských fotografů vystačí. Další kroky ( Develop a Edit ) jsou věnované editaci v plném slova smyslu.Develop je, na tozdíl od Edit, nedestruktivní. Nová verze přináší řadu nových aplikací, triků a nástrojů. Pokročilého uživatele zaujmou zejména dva nástroje: Radial Gradient a Linear Gradient. Universální nástroj Lightning, využívající firemní technologii LCE (Lighting and Contrast Enhancement) se uplatní nejen u oprav osvětlení, ale v celé práci s barevnou korekturou a v experimentech s falešným HDR z jediné fotografie.
ACDSee ve verzi Pro 7 nesporně patří ke špičce komplexních nástrojů, pokrývajících všechny rozhodující aktivity amatérského, ale i profesionálního fotografa.