5.1.14

Incomedia WebSite X5 Professional 10 - recenze - review

( The English version of the review is published as a separate report.)

Pomocí programu Website X5 Pro 10 můžete snadno vytvořit Vlastní web stránky. V 5-ti jednoduchých krocích vám program umožní vytvořit, upravit a publikovat profesionální webové stránky, online obchody nebo blogy. Pro tvorbu vlastních webových stránek se můžete inspirovat ve video návodech nebo v galerii webů, vytvořených pomocí WebSite X5. Úvodní okno programu WebSite X5 je rozcestníkem k internetovým stránkám, nabízejícím instruktážní videa pro používání aplikace, galerii webů vytvořených pomocí WebSite X5 a internetovému obchodu s šablonami pro tvorbu vlastních stránek. Pod volbou »Preference« můžete nastavit především složku pro ukládání vytvářených projektů a také zálohování rozpracovaných dat. Výchozí nastavení není třeba upravovat a proto se můžete pustit do tvorby vlastních stránek. Tlačítkem »Start« se posunete k prvnímu kroku průvodce vytvořením nového webu. Návrh nového webu zahajuje výběr šablony vzhledu, kterou lze dále upravovat.
Základem vytvoření vlastních internetových stránek v programu WebSite X5 je založení nového projektu. Mezi jeho charakteristiky patří vedle názvu stránek také informace o autorovi, popis obsahu stránek, klíčová slova, výběr použitého jazyka nebo ikona zobrazovaná v adresním řádku prohlížeče. Následuje výběr šablony vzhledu stránek a její barevné varianty. K dispozici je bohatá nabídka různých šablon a jejich alternativ, rozdělených do několika kategorií. Můžete určit, zdali bude hlavní navigace stránek postavena horizontálně či vertikálně. Pokračujete úpravou grafiky stránek, konkrétně hlavního banneru, kam lze vložit jeden či více obrázků a texty, včetně různých efektů, stínování, průhlednosti, nastavení fontů a barev. Stejnou pozornost věnuje WebSite X5 také zápatí webu.
Obsah každé stránky se skládá ze standardních stavebních bloků, pro tvorbu jejich obsahu slouží přehledné editory. Strukturu webu popisuje tzv. mapa stránek, v rámci které si můžete nadefinovat hlavní kategorie menu, nižší úrovně stránek a následně i konkrétní stránky s plánovaným obsahem. Struktura vytvořená v rámci tohoto kroku průvodce nemusí být konečná, můžete ji kdykoli později upravit nebo doplnit o další stránky.  Jakmile máte vybranou šablonu a vytvořené záhlaví, zápatí a základní strukturu webu, můžete začít tvořit obsah jednotlivých stránek. Tvorba obsahu stránek probíhá prostřednictvím vkládání objektů, jako jsou textová pole, obrázky, Flash animace a zvuky či videa. Objekty se vkládají do obsahové struktury jednotlivých stránek, která je tvořená samostatnými bloky. V praxi stačí jen přetáhnout ikonu zvoleného typu obsahu do vybraného bloku na stránce. Každý objekt se upravuje v samostatném editoru, kde nechybí ani nástroje na úpravu textů či vkládání obrázků a nastavení všech potřebných parametrů. Obrázky, animace či videa můžete čerpat jak ze zdrojů uložených ve vašem počítači, tak přímo z internetu, v případě videí také ze serverů YouTube a Vimeo.  Kdykoli si můžete zkontrolovat podobu vytvářeného webu pomocí tlačítka »Náhled«.
Ani závěrečné doladění nového webu nevyžaduje zvláštní znalosti programování. Předně si můžete pomocí náhledu a úprav stylu doladit podobu hlavní nabídky a všech obsažených položek. Nadefinovat můžete velikosti, okraje, barvy i fonty popisků tlačítek i způsob otevírání menu při ukázání myší. Podobné předvolby jsou k dispozici i pro rozbalovací nabídky, včetně například i vizuálních efektů – opět i s náhledem, jak bude vytvářená nabídka vypadat.
Zbývá vám pouze exportovat připravené stránky ve formátu a struktuře použitelné k publikování na internetu a jejich přenos na váš webový server prostřednictvím vestavěného FTP klienta. 
Firma Incomedia prezentuje následující přednosti programu:  
- při práci s programem nepotřebujete žádné programátorské znalosti
- práci vám usnadní nabídka více než 1000 připravených šablon
- ve verzi Pro 10 můžete vytvářet neomezené množství web stránek
- velkou pomocí jsou i předpřipravené formuláře e-obchodu, s podporou PayPal on-line platebního systému, emailové formuláře, podpora RSS, heslem chráněné oblasti, 
- hodit se bude i podpora mikrodat / snippets
- nabízena je integrovaná kniha hostů, blog a doplňky pro sociální sítě, Google maps, kniha hostů
- v nabídce je i možnost tvorby více-jazyčných webů
- při tvorbě obsahu využijete jednoduché vkládání textů, obrázků, videa, zvuku.
- kód HTML5 / CSS 2.1 je optimalizován pro vyhledávače
- zaručena je kompatibilita s Windows Vista / Windows 7 / Windows 8 / mobilními a dotykovými zařízeními.
Na webu Incomedia najdete přehled nových funkcí ve WebSite X5 Professional 10.0:
Mezi vybrané nové funkce patří zejména:
- Tvorba dynamického obsahu
- Spolupráce s SQL
- Více informací v eshopu
- Možnosti nastavení dostupnosti zboží v eshopu, 
- Analýza projektu a stránek
- Přístup k datům z aplikace pro chytré telefony a tablety s Android / iOS (FeedReady)
- Všechna data (např. blog články) mohou být snadno přístupná díky aplikaci FeedReady, určené pro zařízení s operačními systémy Android neb iOS.
- Podpora více prohlížečů pro náhled stránek
- K náhledu je možné vybrat více prohlížečů pro zobrazení náhledu stránky
Časopis CHIP.cz nabídl plnou verzi programu Website X5 HOME na CD příloze časopisu a na webu opublikoval recenzi k této verzi na adrese: http://www.chip.cz/trendy/website-x5-home-10/.