19.5.13

Opendrive - recenze
Při mých experimentech s OpenDrive jsem nenalezl žádný závažný nedostatek, nebo výrazně nižší kvalitu oproti konkurenčním produktům. Opendrive disponuje vším, co vyžaduje práce běžného uživatele a mnoho funkcí navíc. Celý program je snadno ovladatelný, nicméně některé funkce nabízejí změny ve workflow a vyžadují tudíž určitý čas na to, aby si uživatel zvykl s nimi pracovat. V tomto textu chci vyzvednout základní klady Opendrive, jejichž využití může představovat výraznou inovaci v práci s cloudovým diskem. 
Jestliže potřebujete pro svá data hodně místa a chce službu pořídit za rozumné peníze, OpenDrive je dobrou volbou. Vaši pozornosti neujde zejména přehrávání hudby z webového rozhraní, propojení webového rozhraní se Zoho Office anebo možnost zaslat data na pevném disku poštou. V další části textu bude uveden stručný přehled vybraných možností Opendrive.
OpenDrive je kompatibilní s iPhone, iPad, PC, Mac a Android. S OpenDrive pro web, můžete snadno přistupovat k souborům umístěným v prostoru svého webového účtu. Nahrávání dat na web je snadné - vyberte soubory, které chcete ukládat, a přetáhněte je do složky na svém HDD a Opendrive se postará o jejich publikování do vašeho webového OpenDrive účtu.
Uživatelské rozhraní Opendrive je uživatelsky přivětivé. Nabízí nečekané možnosti v podobě  možnosti prohlédnout si filmy, obrázky a dokonce i DICOM snímky, aniž byste museli mít specializovaný prohlížeč. K příjemným vymoženostem Opendrive patří i možnost ručního zálohování dat v podobě vypůjčení 1,5 TB disku, na který lze nahrát data a tento HD doručit správě systému OD. Jednou z nejlepších vlastností OpenDrive je skutečnost, že OpenDrive poskytuje uživateli přizpůsobitelné licenční plány, které umožňují individuálně definovat některé vybrané parametry. OpenDrive vyniká v zabezpečení dat. OpenDrive využívá své vlastní šifrování k ochraně dat na svých serverech. V případě volby placené varianty služby, má uživatel velmi flexibilní administrátorská práva ( řídit přístup k datům a určit které IP adresy mají přístup k našim datům ). Pro informaci o parametrech jednotlivých licenčních variant Opendrive (  Basic, Home, Business ) odkazuji na příslušné slajdy v slideshow-review ( url na konci recenze ). OpenDrive umožňuje synchronizovat složky, ale i vybrané soubory mezi počítačem a cloudovým úložištěm. Najednou lze synchronizovat různá data z různých umístění a do různých umístění. OpenDrive podporuje obousměrnou synchronizaci mezi počítačem a cloudovým diskem anebo zálohu ( pod Windows) dat z cloudového disku na disk lokální. Uživatelé ocení existenci speciální bezpečné složky, do níž je možný přístup jen po zadání hesla, nezávisle na přístupu k celému úložišti. Soubory jsou zašifrovány (AES / 256 bitů) před přenesením souborů do úložiště. Existuje možné nastavení sdílení konkrétních souborů a složek. Složky mohou být veřejné, skryté nebo privátní. Stejně tak ocení část uživatelů možnost zpoplatnění přístupu ke kterémukoliv souboru. Webové rozhraní služby OpenDrive spolupracuje s webovými kancelářskými aplikacemi Zoho ( webovýmé aplikace Zoho Writer, Zoho Sheet a Zoho Show ). Toto umožňuje v cloudu vytvářet nové dokumenty, tabulky a prezentace (DOC/TXT, XLS, PPT). Jednoduchý prohlížeč obrázků a fotografií, stejně jako hudební přehrávač a přehrávač videa s podporou celoobrazovkového režimu, uživatele rovněž potěší. Z webového rozhraní lze spravovat jednotlivé uživatelské účty k danému cloudovému úložišti pro různé registrované uživatele. Data z cloudového úložiště lze sdílet i prostřednictvím mobilní aplikace.
Uživatelům, kteří dokáží nabízené funkce Opendrive využít, lze oprávněně tento nástroj. Poznámka: na pováženou jsou omezení u základní free verze programu. Zatím co celková kapacita je potěšující, limity velikosti souboru, počtu uživatelů a zejména omezení rychlosti přenosu dat, staví otázku, jestli je i tato, základní verze určena k práci, nebo pouze k zacvičení v práci s Opendrive. Moji All-in-One Slideshow-review najdete na adrese:
www.akamonitor.cz/product-reviews/opendrive.