16.12.11

Fotografické postupy ŽIVĚ - Videokurzy fotografického svícení - recenze

Computer Press vydal soubor 16-ti stručných vídeokurzů Scotta Kelbyho, známého fotografa, grafika, publicisty, autora řady bestsellerů a uznávaného odborníka na Photoshop s důrazem na jeho použití v digitální fotografii. CPress vybral velmi dobře, jelikož Scott Kelby je zároveň velmi oblíbeným lektorem. V češtině vyšlo již několik jeho knih, většinou věnovaných Photoshotu. 
CPress nabízí produkt, sestávají ze dvou částí:
- DVD s video-ukázkami a
- tištěná příloha, v které je každé z 16-ti částí kurzu věnováno 2 až 5 plnobarevných stránek, obsahujících stručný výběr z výkladu na dané téma, i s ukázkami obrazovky.
Výklad postupů je veden v angličtině. Je doprovázen titulky, které velmi dobře vystihují výklad v českém překladu.  Ve svém fotografickém workshopu Scott Kelby ukazuje,jak fotografuje různé žánry: portréty, makrofotografii, nebo třeba krajiny. Těžištěm pozornosti autora jsou postupy jak použít nejrůznější druhy osvětlení, přirozené sluneční světlo stejně jako umělé zdroje osvětlení. Workshop je rozdělen do 16-ti částí:
1 - Portrét v přirozeném osvětlení
2 - Dvojportrét
3 - Nastavení tň světel
4 - Clamshell Lighting. Part 1
5 - Clamshell Lighting, Part 2
6 - Fotografování jídla
7 - Fotografování květin
8 - Fotografování exteriéru
9 - Světlo nad hlavou
10 - Tvrdé světlo
11 - Krajina
12 - Kruhový adaptér na blesk
13 - Panoramatické snímky
14 - Portrétní svícení
15 - Dramatický vzhled portrétu
16 - Produktové snímty
Ve videokurzech jsou prezentované postupy a rady jak:
- Pracovat s přirozeným světlem i umělými zdroji osvětlení
- Probíhá focení v exteriéru i v uzavřených místnostech
- Pořídit jedinečně nasvícené portréty mužů, žen a párů
- Fotografovat v ateliéru jídlo, květiny a různé produkty
- Na krajinářskou fotografii a skládání panoramat
- Používat různé příslušenství k ateliérovému svícení
Podání látky je velmi srozumitelné, výklad je vtipný, atmosféra prostředí ateliéru je velmi přátelská. Není divu, že si Scott Kelby získal věrné čtenáře a diváky po celém světě. Při svých ukázkách postupů využívá Scott Kelby běžné ateliérové techniky, místy zařadil do výkladu některá doporučení, jak nákladná zařízení nahradit jednoduššími prostředky. 
V první chvíli jsem zapochyboval o tom, zda bez techniky, použité v ukázkách, budou uváděné postupy a rady užitečné. Přesvědčil jsem se, že výklad obsahuje spoustu informací a rad, které mohou být využity v běžné fotografické praxi mimo ateliér. Je to proto, že hlavní téma workshopu - světlo ve fotografii - je tématem, dotýkajícím se praxe profesionála, stejně jako zkušeného amatéra nebo fotografa-začátečníka.
Na adrese: www.akamonitor.cz/recenze/foto-postupy/  vystavím slideshow, vytvořenou z výřezů z obrazovky počítače při procházení celého workshopu. Slajdy přibližují atmosféru workshopu, vybavení ateliéru a srozumitelnost a věcnost titulků. Produkt CPressu může být obohacením knihovny každého fotografa. Doporučuji, nahlédněte pod ruce zkušenému fotografovi a osvojte si postupy, díky kterým můžete dosáhnou kvalitních výsledků s minimem prostředků.