15.11.11

Černobílá fotografie a NIK Silver Efex Pro 2

Řada návštěvníků mých stránek, věnovaných fotografii se ptá na existenci kvalitního specializovaného nástroje pro konverzi barevné fotografie do černobílé, s její následnou úpravou. Moje snaha odpovědět sám sobě na tuto otázku skončila v posledních dnech pořízením velmi kvalitního, na funkce bohatého plug-inu od firmy NIK Software Silver Efex Pro 2 ( dále SEP2 ). Na webu se vede řada diskuzí, během kterých někteří autoři příspěvků zpochybňují význam některých plug-inů s poukazem na to, že je to  zbytečné, že všechno lze udělat ( v případě uvedeného plug-inu ) ve Photoshopu přímo. Já v těchto případech kladu otázku, proč bychom ale měli dělat věci složitě, když to jde snadněji a často i s bohatší nabídkou předpřipravených funkcí. A právě to je případ SEP2. Moji volbu ovlivnila skutečnost, že je kompatibilní nejen s nejdražšími verzemi Photoshopu, ale pracuje úspěšně i s PS Elements, počínaje již od verze 6, což je verze, kterou jsem získal jako součást balení k zakoupenému hardwaru. 
Tématu využití SEP2 v černobílé fotografii se chci věnovat podrobněji v připravované recenzi SEP2, která bude dostupná z www.akamonitor.cz/product-reviews.htm. Proto se v této zprávě omezím na dvě informace:
a) O kvalitě SEP2 svědčí ocenění nejepšího softwaru z oblasti fotografie za rok 2011-12, který mu udělila EISA ( European Imaging and Sound Association ). 
b) pro toho, kdo nechce čekat na moji recenzi a chce se dozvědět základní hodnocení produktu v češtině ihned, nabízím odkaz na 4 články z renomovaných zdrojů:
- Silver Efex Pro 2: digitální temná komora ve své druhé verzi - digimanie.cz - ODKAZ
- Silver Efex Pro 2 - digineff.cz - ODKAZ
- Nik Silver Efex Pro 2: umělecký svět černobílých fotografií - grafika.cz - ODKAZ
- NIK Silver Efex 2 Up-date 2 - csfotografie.cz - ODKAZ
Logo s odkazem na firmu NIK najdete v postranním sloupci.