21.1.11

Zoner Photo Studio 13 - 1. díl. upravujeme fotografie

Zoner Photo Studio - Pavel Kristián a kolektiv - Vydal ZonerPress.Podle mých dlouholetých zkušeností nebude daleko od pravdy tvrzení, že kvalita dokumentace, provázející softwarový produkt, představuje 50 % úspěchu programu.   Zdůrazňuji to proto, že existuje řada kvalitních softwarových produktů, které živoří pouze proto, že jejich autoři právě dokumentaci „odflákli“. Tendenci k podcenění dokumentace mají paradoxně ti nejlepší programátoři.  Pod pojmem dokumentace při tom nemám na mysli pouze uživatelskou příručku  typu „User Guide" nebo „Getting Started“, ale celý komplex materiálů, které se danému produktu a jeho možnostem využití věnují. Knižní publikace stále ještě, i digitálním věku, hrají velkou roli. Rozdíl mezi „User Guide“, popisujícím funkce  a knižním vydáním praktické příručky, spočívá většinou v tom, že kniha obsahuje kromě přehledu funkcí i návody k jejich praktickému využití  ve vybraných situacích.
Zone Photo Studio má tu výhodu, že samotný software je obklopen bohatou sadou dokumentace, počínaje obsahem webu s tutoriály, až do knižní publikace.    Rozhodování  o přístupu k tématu tak rozsáhlému, jakým je současná nabídka funkcí  programu Zoner Photo Studio ve verzi 13 není nijak jednoduché.  Má-li mít kniha charakter praktické příručky, je třeba pečlivě optimalizovat mezi rozsahem a podrobností ( a tím i přesnosti ) výkladu.  Zoner se rozhodl pro variantu, která umožňuje zpřístupnit nejdříve tu část, která se věnuje základnímu nastavení a obecným úpravám fotografií.  To se stalo obsahem první dílu třídílné série.  Téma katalogizace a správy fotografií , práce s informacemi, filtrování archivace a vyhledávání bude obsahem druhé části.  Třetí díl bude věnován radám, tipům a především postupům práce.  Čtenáři jistě ocení časový plán edice.  První díl byl již na předvánočním trhu, druhý díl má být koncem ledna a třetí díl by měl vyjít v únoru.
Každý svazek bude vydán jako plnobarevná publikace o 160 stranách.
Zpřístupnění  obsahu prvního dílu je na webu ZonerPressu věnována velká pozornost:
http://www.zonerpress.cz/kniha/pro-grafiky-a-fotografy/zoner-photo-studio-13-svazek-1
Způsob podání obsahu, jak se jeví podle prvního dílu, uspokojuje plně požadavky na podrobnou, přesnou i když stručnou, praktickou příručku. Autor hovoří srozumitelným jazykem.  Struktura knihy je průhledná, umožňuje rychlou orientaci v obsahu.  Kombinace textu a obrázků je instruktivní.  Výprava knihy odpovídá potřebám praktické příručky. Čeho si na prvním dílu cením nejvíce, je důraz na ty části prostředí a ty funkce, které umožňují  využití celého potenciálu ZPS ve verzi 13. Po prostudování knihy si může klidně čtenář-fotograf postavit otázku: „proč bych měl utrácet za vysoce předražený konkurenční  software, když mi ZPS13 za zlomek peněz nabízí kvalitu, která mi umožňuje plnohodnotnou práci.“  V knize kolektivu Pavla Kristiána najdete pasáže věnované RAW, HRD, podrobný výklad věnovaný úrovním a vrstvám úprav, posunu barev, variacím i převodu do stupňů šedé. Nechybí ani popis práce se stále oblíbenějšími  panoramaty a téma multiexpozice.
Jsem přesvědčen, že obsah 2. dílu příručky , který má být zaměřen na workflow, dále obohatí poznatkové bohatství nejen fotografů-amatérů, ale i profesionálů.
Doporučuji prolistování velmi pěkně připravené prezentace knihy na webu vydavatele.
www.zonerpress.cz.