6.9.09

Fotografie a nizká hladina osvětlení

Michael Freeman - Fotografie a nízká hladina osvětlení - Zoner Press

Jde o další knihu známého anglického fotografa a autora celé řady populárních knih o fotografii, Michaela Freemana. Podle slov autora je kniha vhodná především pro pokročilejší a zdatnější fotografy, vlastnící digitální zrcadlovku. Podle vlastní zkušenosti mohu však prohlásit, že mnohý čtenář, i ten, který nepatří k profesionálním fotografům a není tudíž ani vybaven špičkovou technikou, si po přečtení prvních 30-ti, 40-ti stránek uvědomí, že mu rady a postupy prezentované autorem v této pozoruhodné knize, otevírají i pro amatérské fotografování nový svět, který považoval až dosud za přiliš riskantní nebo přímo nedostupný.

Digitální fotografie, a její stávající vývoj, zahajuje novou epochu fotografování při nízké hladině osvětlení, rozšířením expozičních časů a také situací, které mohou být přiměřeně zachyceny. Umožňují používat fotoaparát za takových podmínek, které by byly nemyslitelné bez použití nejrůznějších pomocných technik, jakými jsou například záblesková zařízení apod.
Michael Freeman se ve své knize věnuje metodám a postupům, jak zacházet se světlem, podstatně slabším, než je normální denní světlo, počínaje jeho zachycením senzorem, zpracováním ve fotoaparátu a konče možnostmi úprav v počítači.

Sklonek dne, aktivity v interiéru, celá škála nočních činností, jsou bohatým a rozsáhlým zdrojem fotografických příležitostí, v dnešní době dostupnějších než kdykoliv dříve. Je to právě digitální fotografie a její neustálý rozvoj, který nám je zpřístupňuje.
Kniha obsahuje bohatou sadu praktických rad a tipů, počínaje radami k použití vysoké citlivosti ISO, možností formátu RAW, přes informace o nových technologiích, jako je například HDRI, až po nápravu různých nedokonalostí a vad, které se při fotografování za slabého osvětlení více projeví. Orientuje se na odstranění různých forem šumů nebo neostrostí.
Ale pozor: „pokud bude každý snímek technicky perfektní, znamená to, že neútočíme na omezující limity tak důrazně, jak bychom mohli.“
Nízká hladina osvětlení nepředstavuje pro fotografa pouze omezení, ale i výzvu. Odhadem řeknu, že minimálně třetina rad Michela Freemana orientuje čtenáře-fotografa právě na to, jak na tuto výzvu reagovat a posunout výsledky dosahované digitální fotografií na nový vyšší stupeň.
Kniha je především pečlivě připraveným pracovním průvodcem, obsahujícím podrobný rozbor nejrůznějších situací, podmínek a nástrojů spojených s využitím fotografie při nízké hladině osvětlení. Ale nemylme se, spousta praktických rad má svůj základ v promyšleném využití teorie, která je v je v knize skryta pod rouškou užitečných a na míru situací šitých metod a postupů.
Na své si přijde i ten, kdo v knihách ZonerPressu z edice fotografie, hledá především pěkné a nápadité fotografie zkušeného autora.
Více se dozvíte na adrese:
http://www.akamonitor.cz/mfreeman.htm