5.2.05

Novinky v ZPS7 - IV. část - Projasnění stínů

Novinky v ZPS7 jsem si sám pro sebe rozdělil do dvou dkupin. Do první skupiny zařazuji především nové funkce, které nabízejí zcela nové možnosti nebo výrazně novou kvalitu. Do druhé skupiny pak
ty funkce, které myslí na pohodlí uživatele.

Boj se stíny je starý jako fotografie sama. Nedá se říci, že by minulé verze ZME projasňování stínů neumožňovaly. Umožňovaly, ale byla to fuška a chtělo to kombinovat hned několik nástrojů. Něco jako blesk do stínů byl touhou uživatelů ZME již dlouho. Podíváme-li se do rozšířené příručky k ZME7, dočteme se několik ponaučení. Prvním je, že nové dialogové okno určené k projasnění stínů nenahrazuje dobrou expozici. Varování je spojeno s rizikem zvýraznění šumu, kterému se ve stínech líbí, jelikož je tam méně patrný. Druhé upozornění zní: dříve než se do okna k projasnění stínů přepnete, proveďte tonální úpravu snímku. Takže ono to i s tím novým nástrojem nebude tak úplně jednoduché.
Ale přesto - máte-li ji ZPS7 nainstalovaný a stojíte-li před úkolem upravit snímek s velmi
tmavými stíny, neváhejte a v editoru s otevřeným snímkem ( po tonální úpravě ) "vypalte" blesk pomocí kombinace kláves (CTRL 7), nebo "upravit - vylepšit obraz - projasnit stíny". Dialogové okno Vám nabízí nejdříve výběr masky, kterým ovlivníte místa na snímku, která ovlivníte více, méně nebo vůběc. Funkce okna můžete použít k projasnění příliš tmavých stínů, ale i i pro stažení přílišných jasů. Můžete automaticky roztáhnout kontrast a zvýšit sílu efektu funkce. Obrázek doladíte pomocí jezdce Středních tónů. Účinky svého experimentování můžete průběžně sledovat ve zvětšeném náhledu.

Na adrese http://www.akamonitor.cz/kristian.htm můžete nahlédnout do recenze knihy věnované ZPS7, kterou vydal ZonerPress.