31.8.04

Pomalu, ale jistě se jeden po druhém dostáváme do zajetí digitální fotografie.
Opakovaně jsem se setkával s informacemi o přímém tisku iniciovaném z digitálních fotoaparátů, o tiskárnách s integrovanými čtečkami paměťových karet, o tiskárnách schopných potiskovat CD nebo DVD, o tiskárnách vybavených 6-ti barvami atd.
Když jsem se zmínil panu Duškovi z plzeňské firmy CityComp o svém zájmu vyzkoušet si práci s takovou chytrou tiskárnou, dostal jsem nabídku k zapůjčení tiskárny EPSON Stylus Photo R300 ( dále jen R300). Velmi rád jsem nabídku využil. Pořídil jsem si fotografie tiskárny při plnění hlavních funkcí, o které jsem měl zájem, prostudoval jsem informační zdroje na webu a sestavil jsem www stránku, shrnující některé poznatky.
Při experimentování s tiskárnou R300 jsem sledoval ještě jeden cíl. Všem jsou známy problémy s hospodárností tisku fotografií na inkoustových tiskárnách. Zejména v podmínkách existence digitálních fotolabů schopných nabídnout tisk fotek 10 x 15 za ceny kolem 5-ti korun. Zjistil jsem, že moderní výbava fototiskáren přídavnými funkcemi může posunout úvahy o efektivnosti investice do tohoto zařízení do nové polohy.
Řada nových parametrů, nabízejících větší operativnost a větší volnost, souvisejících s komunikací a obsluhou,proto mění vzorec a bilanci klasického výpočtu návratnosti. Přirozeně, že výsledek závisí především na situaci a na prioritách uživatele, zda nové funkce objektivně potřebuje a zda a jak je využije. Přínos R300 je proto nejen v posunu základních parametrů tisku, ale i v oblastech dalších, pro mnohé uživatele neméně významné.
Na stránce http://www.akamonitor.cz/ER300.htm najdete výsledky mého
týdenního experimentování s uvedenou fototiskárnou. Možná se Vám obsah stránky
bude hodit při Vašich úvahách nad variantami pořízení tištěných verzí svých
fotek nasnímaných digitálním fotoaprátem.
Arnošt Katolický
------------------------------------------